Cornell Dubilier Electronics FCP0805H152G-J1
FCP0805H152G-J1 picture photo
Mfg. Part Number
FCP0805H152G-J1
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1500PF 2% 50VDC 0805
Datasheet Download
FCP0805H152G-J1.pdf
Availability of FCP0805H152G-J1
QUANTITY
FCP0805H152G-J1 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCP0805H152G-J1
Internal Part NumberEIS-FCP0805H152G-J1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesFCP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±2%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC50V
Dielectric MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.043" (1.09mm)
TerminationSolder Pads
Lead Spacing-
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCP0805H152G-J1
Related LinksFCP0805, FCP0805H152G-J1 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
FCP0805H152G-J1 Details Description
Related parts for FCP0805H152G-J1
IC MOTOR CONTROLLER PAR 20SO datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 14A 240VAC 48VDC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 5A 125V datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 0.1A 28V datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1820 WHITE datasheet.pdf
IC MUX CMOS ANLG DUAL 8CH 16DIP datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 25W datasheet.pdf