Cornell Dubilier Electronics FCP0805H222G-J1
FCP0805H222G-J1 picture photo
Mfg. Part Number
FCP0805H222G-J1
Brief Description
CAP FILM 2200PF 2% 50VDC 0805
Datasheet Download
FCP0805H222G-J1.pdf
Availability of FCP0805H222G-J1
QUANTITY
FCP0805H222G-J1 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCP0805H222G-J1
Internal Part NumberEIS-FCP0805H222G-J1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesFCP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±2%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC50V
Dielectric MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.043" (1.09mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCP0805H222G-J1
Related LinksFCP0805, FCP0805H222G-J1 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
FCP0805H222G-J1 Details Description
Related parts for FCP0805H222G-J1
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 48V datasheet.pdf
CONN N JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 56POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
BRD EVAL FOR LMH0395 CABLE EQUAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C VERT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO262-3 datasheet.pdf