Cornell Dubilier Electronics FCP0805H391J-J1
FCP0805H391J-J1 picture photo
Mfg. Part Number
FCP0805H391J-J1
Brief Description
CAP FILM 390PF 5% 50VDC 0805
Datasheet Download
FCP0805H391J-J1.pdf
Availability of FCP0805H391J-J1
QUANTITY
FCP0805H391J-J1 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCP0805H391J-J1
Internal Part NumberEIS-FCP0805H391J-J1
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390pF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.043" (1.09mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCP0805H391J-J1
Related LinksFCP0805, FCP0805H391J-J1 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
FCP0805H391J-J1 Details Description
Related parts for FCP0805H391J-J1
CARDEDGE 15POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 5A 47 MOHM TH datasheet.pdf
20P MTA156 ASSY ON TAPE LF datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 14POS datasheet.pdf
IC DDR2 SDRAM 512MBIT 60BGA datasheet.pdf
FIXED IND 200NH 30A 350 MOHM SMD datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 4.4A TO-251 datasheet.pdf
CBL COAX HD15 M/M 3.5MM M/M 25' datasheet.pdf