Vishay/Dale RNC60J1271BSRE6
RNC60J1271BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1271BSRE6
Brief Description
RES 1.27K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1271BSRE6.pdf
Availability of RNC60J1271BSRE6
QUANTITY
RNC60J1271BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1271BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J1271BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.27k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1271BSRE6
Related LinksRNC60J1, RNC60J1271BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1271BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J1271BSRE6
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 300KHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS CABLE PIN datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V NP0 2-DIP datasheet.pdf
IC CPLD 320MC 3.5NS 144TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CAP CER 4PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 130K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf