Cornell Dubilier Electronics FCP0805H561G-J1
FCP0805H561G-J1 picture photo
Mfg. Part Number
FCP0805H561G-J1
Brief Description
CAP FILM 560PF 2% 50VDC 0805
Datasheet Download
FCP0805H561G-J1.pdf
Availability of FCP0805H561G-J1
QUANTITY
FCP0805H561G-J1 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCP0805H561G-J1
Internal Part NumberEIS-FCP0805H561G-J1
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±2%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.043" (1.09mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCP0805H561G-J1
Related LinksFCP0805, FCP0805H561G-J1 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
FCP0805H561G-J1 Details Description
Related parts for FCP0805H561G-J1
RES SMD 26.1 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR SI5318 datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 75PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
OSC CRO 2435-2485 MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS CBL MNT SKT datasheet.pdf
RES 13 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf