Cornell Dubilier Electronics FCP1206C333J
FCP1206C333J picture photo
Mfg. Part Number
FCP1206C333J
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.033UF 5% 16VDC 1206
Datasheet Download
FCP1206C333J.pdf
Availability of FCP1206C333J
QUANTITY
FCP1206C333J Order Process
Ship out your order
Specifications of FCP1206C333J
Internal Part NumberEIS-FCP1206C333J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesFCP
PackagingBulk
Capacitance0.033µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC16V
Dielectric MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.051" (1.30mm)
TerminationSolder Pads
Lead Spacing-
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCP1206C333J
Related LinksFCP120, FCP1206C333J Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
FCP1206C333J Details Description
Related parts for FCP1206C333J
RES SMD 2.55K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 59 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 12.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS SKT datasheet.pdf
ETHERNET CONN KIT W/TOOL datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf