Cornell Dubilier Electronics FCP1206H822G-H2
FCP1206H822G-H2 picture photo
Mfg. Part Number
FCP1206H822G-H2
Brief Description
CAP FILM 8200PF 2% 50VDC 1206
Datasheet Download
FCP1206H822G-H2.pdf
Availability of FCP1206H822G-H2
QUANTITY
FCP1206H822G-H2 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCP1206H822G-H2
Internal Part NumberEIS-FCP1206H822G-H2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesFCP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8200pF
Tolerance±2%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC50V
Dielectric MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.051" (1.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCP1206H822G-H2
Related LinksFCP1206, FCP1206H822G-H2 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
FCP1206H822G-H2 Details Description
Related parts for FCP1206H822G-H2
BACKSHELL 37POS Q-LOCK DIECAST datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 6.7PF 50V R2H 0402 datasheet.pdf
SENSOR PHOTO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 56 OHM 1% 5W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
MICRO 51C P 72" YEL JACKS datasheet.pdf