Cornell Dubilier Electronics FCP2416H124J-D1
FCP2416H124J-D1 picture photo
Mfg. Part Number
FCP2416H124J-D1
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.12UF 5% 50VDC 2416
Datasheet Download
FCP2416H124J-D1.pdf
Availability of FCP2416H124J-D1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FCP2416H124J-D1 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCP2416H124J-D1
Internal Part NumberEIS-FCP2416H124J-D1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLFCP Chip Series Disc 1/Oct/2009
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesFCP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.12µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC50V
Dielectric MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2416 (6041 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.161" W (6.00mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.11mm)
TerminationSolder Pads
Lead Spacing-
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCP2416H124J-D1
Related LinksFCP2416, FCP2416H124J-D1 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
FCP2416H124J-D1 Details Description
Related parts for FCP2416H124J-D1
OSC VCXO 43.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 36-75VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 0.221 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 85MA 15 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 107K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf