Yageo RC0402JR-0751KL
RC0402JR-0751KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0402JR-0751KL
Brief Description
RES SMD 51K OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402JR-0751KL.pdf
Availability of RC0402JR-0751KL
QUANTITY
RC0402JR-0751KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402JR-0751KL
Internal Part NumberEIS-RC0402JR-0751KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402JR-0751KL
Related LinksRC0402J, RC0402JR-0751KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0402JR-0751KL Details Description
Related parts for RC0402JR-0751KL
RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 12V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V datasheet.pdf
MOSFET RF N-CHAN 28V 23W NI-780 datasheet.pdf
FIXED IND 16NH 240MA 650 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN RECEPT 100POS 2.5MM datasheet.pdf