Cornell Dubilier Electronics FCP2416H154J
FCP2416H154J picture photo
Mfg. Part Number
FCP2416H154J
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.15UF 5% 50VDC 2416
Datasheet Download
FCP2416H154J.pdf
Availability of FCP2416H154J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FCP2416H154J Order Process
Ship out your order
Specifications of FCP2416H154J
Internal Part NumberEIS-FCP2416H154J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLFCP Chip Series Disc 1/Oct/2009
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesFCP
PackagingBulk
Capacitance0.15µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC50V
Dielectric MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2416 (6041 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.161" W (6.00mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.11mm)
TerminationSolder Pads
Lead Spacing-
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCP2416H154J
Related LinksFCP241, FCP2416H154J Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
FCP2416H154J Details Description
Related parts for FCP2416H154J
FIXED IND 12UH 1.4A 120 MOHM SMD datasheet.pdf
FRAME FIXED SZ8 FOR 4MOD datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 4.7K OHM 1% 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS .8MM FH 9H GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
MICRO 25C P 72" YEL JACKS datasheet.pdf
CONNECTOR 24POS STRT TERM DIN datasheet.pdf
RES SMD 0.3 OHM 2% 1/10W 0603 datasheet.pdf