Fairchild Semiconductor FCP380N60
FCP380N60 picture photo
Mfg. Part Number
FCP380N60
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 600V TO220-3
Datasheet Download
FCP380N60.pdf
Availability of FCP380N60
QUANTITY
FCP380N60 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCP380N60
Internal Part NumberEIS-FCP380N60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFCP190N60E/FCP380N60E SuperFET® II
SuperFET® II and SuperFET® II Easy-Drive MOSFETs
Cloud Systems Computing
High-Voltage MOSFETs
PCN Assembly/OriginWafer Fabrication 04/Feb/2013
PCN PackagingTape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesSuperFET® II
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C10.2A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs380 mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id3.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs40nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1665pF @ 25V
Power - Max106W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCP380N60
Related LinksFCP3, FCP380N60 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FCP380N60 Details Description
Related parts for FCP380N60
CER RESONATOR 24.0MHZ datasheet.pdf
CONN SOCKET 60POS I/O .050" GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB OTP 56SSOP datasheet.pdf
IDC CABLE- AKR40B/AE40M/AKR40B datasheet.pdf
IC RX FM/WB RAD RDS/RBDS 20UQFN datasheet.pdf
RND SPACER 0.125" NYLON 21.84MM datasheet.pdf
RES SMD 33.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
L-TEK F 17POS SIL CBL CONN datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf