Fairchild Semiconductor FCPF11N60T
FCPF11N60T picture photo
Mfg. Part Number
FCPF11N60T
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 11A TO-220F
Datasheet Download
FCPF11N60T.pdf
Availability of FCPF11N60T
QUANTITY
FCPF11N60T Order Process
Ship out your order
Specifications of FCPF11N60T
Internal Part NumberEIS-FCPF11N60T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Switches for Power Processing
PCN Assembly/OriginWafer Fabrication 04/Feb/2013
FamilyFETs - Single
SeriesSuperFET™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C11A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs380 mOhm @ 5.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs52nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1490pF @ 25V
Power - Max36W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCPF11N60T
Related LinksFCPF1, FCPF11N60T Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FCPF11N60T Details Description
Related parts for FCPF11N60T
STRAIN RELIEF 16POS SOCKET CONN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf