Fairchild Semiconductor FCPF16N60
FCPF16N60 picture photo
Mfg. Part Number
FCPF16N60
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 16A TO-220F
Datasheet Download
FCPF16N60.pdf
Availability of FCPF16N60
QUANTITY
FCPF16N60 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCPF16N60
Internal Part NumberEIS-FCPF16N60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Fabrication 04/Feb/2013
PCN PackagingTape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014
FamilyFETs - Single
SeriesSuperFET™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C16A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs260 mOhm @ 8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs70nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2250pF @ 25V
Power - Max37.9W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCPF16N60
Related LinksFCPF, FCPF16N60 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FCPF16N60 Details Description
Related parts for FCPF16N60
CASE PLASTIC GM 14.85"LX12.15"W datasheet.pdf
CONN RP-TNC JACK 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.7V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 43.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf