Fairchild Semiconductor FCPF16N60NT
FCPF16N60NT picture photo
Mfg. Part Number
FCPF16N60NT
Brief Description
MOSFET N-CH 600V TO-220-3
Datasheet Download
FCPF16N60NT.pdf
Availability of FCPF16N60NT
QUANTITY
FCPF16N60NT Order Process
Ship out your order
Specifications of FCPF16N60NT
Internal Part NumberEIS-FCPF16N60NT
FamilyFETs - Single
SeriesSupreMOS™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C16A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs199 mOhm @ 8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs52.3nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2170pF @ 100V
Power - Max35.7W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCPF16N60NT
Related LinksFCPF1, FCPF16N60NT Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FCPF16N60NT Details Description
Related parts for FCPF16N60NT
SSR 2A 264VAC 12VDC-IN Z-CROSS datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW UMT3 datasheet.pdf
IC SWITCH HALL EFFECT 3SIP datasheet.pdf
DSUB MALE SCREW LOCK datasheet.pdf
IC OPAMP GP 110KHZ 14SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 200MHZ 165FBGA datasheet.pdf
Crystal 9.0000MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
FERRITE CHIP 52 OHM1.5A 1210 datasheet.pdf
CABLE 7POS .100 JUMPER 3 INCH datasheet.pdf