Fairchild Semiconductor FCPF2250N80Z
FCPF2250N80Z picture photo
Mfg. Part Number
FCPF2250N80Z
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 800V 2.6A TO220-3
Datasheet Download
FCPF2250N80Z.pdf
Availability of FCPF2250N80Z
QUANTITY
FCPF2250N80Z Order Process
Ship out your order
Specifications of FCPF2250N80Z
Internal Part NumberEIS-FCPF2250N80Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesSuperFET® II
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)800V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C2.6A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs2.25 Ohm @ 1.3A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 260µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs14nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds585pF @ 100V
Power - Max21.9W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCPF2250N80Z
Related LinksFCPF22, FCPF2250N80Z Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FCPF2250N80Z Details Description
Related parts for FCPF2250N80Z
CONN HDR BRKWAY .100 04POS VERT datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER DC-DC 5V 10A 50W datasheet.pdf
THYRISTOR 90V 150A SMB datasheet.pdf
COM EXPRESS KIT P1022 datasheet.pdf
FIXED IND 50UH 1A 100 MOHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 50UH 7A 25 MOHM TH datasheet.pdf
RES 1K OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf