Fairchild Semiconductor FCPF22N60NT
FCPF22N60NT picture photo
Mfg. Part Number
FCPF22N60NT
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 22A TO-220F
Datasheet Download
FCPF22N60NT.pdf
Availability of FCPF22N60NT
QUANTITY
FCPF22N60NT Order Process
Ship out your order
Specifications of FCPF22N60NT
Internal Part NumberEIS-FCPF22N60NT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFCPF22N60NT Super-Junction SupreMOS™ MOSFETs
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesSupreMOS™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C22A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs165 mOhm @ 11A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs45nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1950pF @ 100V
Power - Max39W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCPF22N60NT
Related LinksFCPF2, FCPF22N60NT Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FCPF22N60NT Details Description
Related parts for FCPF22N60NT
IC FLASH 1MBIT 90NS 44PLCC datasheet.pdf
Connector Header 8 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
BOARD BASESTATN UHF RCVR 868MHZ datasheet.pdf
IC RELAY PHOTOVO 300V 150MA 8SMD datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.5A SOT23 datasheet.pdf
RES 145 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.95A 100 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES SMD 1.13K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf