TDK Corporation FCR16.0M2GT
FCR16.0M2GT picture photo
Mfg. Part Number
FCR16.0M2GT
Manufacturer
Product Category
Resonators
Brief Description
CER RESONATOR 16.0MHZ
Datasheet Download
FCR16.0M2GT.pdf
Availability of FCR16.0M2GT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FCR16.0M2GT Order Process
Ship out your order
Specifications of FCR16.0M2GT
Internal Part NumberEIS-FCR16.0M2GT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Crystals and Oscillators
FamilyResonators
SeriesFCR
PackagingTape & Reel (TR)
Frequency16MHz
TypeCeramic
Features-
Frequency Stability±0.3%
Frequency Tolerance±0.5%
Impedance100 Ohm
Capacitance15pF
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial - 2 Lead, 5.00mm Pitch
Size / Dimension0.354" L x 0.157" W (9.00mm x 4.00mm)
Height0.256" (6.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCR16.0M2GT
Related LinksFCR16, FCR16.0M2GT Datasheet, TDK Corporation Distributor
FCR16.0M2GT Details Description
Related parts for FCR16.0M2GT
SCREWDRIVER PHILLIPS #2 datasheet.pdf
MT-RJ KEYED JACK KIT 50/125 SLAT datasheet.pdf
RES SMD 28 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
MOUNTING BRACKET GX-3S(B) datasheet.pdf
SL 5.08/05/135B 3.2SN OR datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
500 TB SOCKET OPEN VER datasheet.pdf
IC VOLT DETECT 3.0V CMOS 24SSOT datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf