Ohmite FCSL110R010FER
FCSL110R010FER picture photo
Mfg. Part Number
FCSL110R010FER
Brief Description
RES SMD 0.01 OHM 1% 5W 11050
Datasheet Download
FCSL110R010FER.pdf
Availability of FCSL110R010FER
QUANTITY
FCSL110R010FER Order Process
Ship out your order
Specifications of FCSL110R010FER
Internal Part NumberEIS-FCSL110R010FER
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.01
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 4320 (11050 Metric), 2043
Supplier Device Package11050
Size / Dimension0.197" Dia x 0.433" L (5.00mm x 11.00mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCSL110R010FER
Related LinksFCSL110, FCSL110R010FER Datasheet, Ohmite Distributor
FCSL110R010FER Details Description
Related parts for FCSL110R010FER
RES 10 OHM 25W 5% TO220 datasheet.pdf
IC RESET CPU BIPOLAR 3.1V 5SSOP datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 20V 5% 1206 datasheet.pdf
LED PRISM 2MM ALGAAS RED SMD datasheet.pdf
IC REDRIVER LVDS 4CH 48TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CABLE 4COND 16AWG RED 500' datasheet.pdf
RES 174K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PB SPST-NO 0.125A 125V datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 0.100 T/H datasheet.pdf