Ohmite FCSL90R050FER
FCSL90R050FER picture photo
Mfg. Part Number
FCSL90R050FER
Brief Description
RES SMD 0.05 OHM 1% 4W 9045
Datasheet Download
FCSL90R050FER.pdf
Availability of FCSL90R050FER
QUANTITY
FCSL90R050FER Order Process
Ship out your order
Specifications of FCSL90R050FER
Internal Part NumberEIS-FCSL90R050FER
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.05
Tolerance±1%
Power (Watts)4W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 3518 (9045 Metric), 1835
Supplier Device Package9045
Size / Dimension0.177" L x 0.350" W (4.50mm x 8.90mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCSL90R050FER
Related LinksFCSL90, FCSL90R050FER Datasheet, Ohmite Distributor
FCSL90R050FER Details Description
Related parts for FCSL90R050FER
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONN PIN SPRING-LOADED PCB GOLD datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 600MA 110 MOHM datasheet.pdf
INSERT MALE 64POS+1GND WIRE WRAP datasheet.pdf
SLA 20/90 3.2SN OG datasheet.pdf
CONN HEADER MALE 1MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.03A 24V datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 310VAC RADIAL datasheet.pdf