Linx Technologies FCTN-RLY4-418
FCTN-RLY4-418 picture photo
Mfg. Part Number
FCTN-RLY4-418
Brief Description
MODULE 4 RELAY RECEIVER 418MHZ
Datasheet Download
FCTN-RLY4-418.pdf
Availability of FCTN-RLY4-418
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FCTN-RLY4-418 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCTN-RLY4-418
Internal Part NumberEIS-FCTN-RLY4-418
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FunctionReceiver, Relay
Modulation or ProtocolASK, OOK
Frequency418MHz
ApplicationsGeneral Remote Control, Garage Opener, RKE
InterfaceReceiver, Latched Output
Sensitivity-112dBm
Power - Output-
Data Rate (Max)1.2 kbps
Features4 Latched Outputs, Dual Power Inputs
Voltage - Supply5 V ~ 16 V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCTN-RLY4-418
Related LinksFCTN-R, FCTN-RLY4-418 Datasheet, Linx Technologies Distributor
FCTN-RLY4-418 Details Description
Related parts for FCTN-RLY4-418
CABLE CAT5 FTP PATCHCROSSOVR .5M datasheet.pdf
TERM RING EXP VYL 2AWG 5/16 datasheet.pdf
ADAPTER FOR ATF15XX-DK2 68PLCC datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 210K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FERRITE CHIP 430 OHM 200MA 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 300 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4PIN SLD CUP datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CAP CER 39PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf