Crydom LS240D12R
LS240D12R picture photo
Mfg. Part Number
LS240D12R
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
RELAY SSR SPST-NO 280VAC 12A PCB
Datasheet Download
LS240D12R.pdf
Availability of LS240D12R
QUANTITY
LS240D12R Order Process
Ship out your order
Specifications of LS240D12R
Internal Part NumberEIS-LS240D12R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
Product Training ModulesSolid State Relays
3D ModelLS Series.satLS Series.dwgLS Series.stp
Standard Package20
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesLS
PackagingBulk
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC
On-State Resistance-
Load Current12A
Voltage - Input4 ~ 10VDC
Voltage - Load24 ~ 280 V
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Package / Case4-SIP
Supplier Device Package4-SIP
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LS240D12R
Related LinksLS24, LS240D12R Datasheet, Crydom Distributor
LS240D12R Details Description
Related parts for LS240D12R
RES 20K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIP CABLE - HDP20H/AE20G/X datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming 20mA Backlight 20-HTSSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES GLLTOP ROLLER datasheet.pdf
CAP FILM 6.8UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 5.6UF 10% 275V RADIAL datasheet.pdf