Pericom Semiconductor Corp. FD0400021
FD0400021 picture photo
Mfg. Part Number
FD0400021
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 4.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
FD0400021.pdf
Availability of FD0400021
QUANTITY
FD0400021 Order Process
Ship out your order
Specifications of FD0400021
Internal Part NumberEIS-FD0400021
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSaRonix-eCera™ FD
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency4MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)15mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.051" (1.30mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FD0400021
Related LinksFD04, FD0400021 Datasheet, Pericom Semiconductor Corp. Distributor
FD0400021 Details Description
Related parts for FD0400021
IC VOLT DETECTOR 3.0V SOT23-5 datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 28SSOP datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
TVS DIODE 18.8VWM 39.3VC SMC datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
MODULAR CBL STR 5' REVERSED datasheet.pdf
GRIP LIQUID-TITE 3" MALE datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE CAP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN .5MM HORZ BOTTOM SMD 32POS datasheet.pdf