Pericom Semiconductor Corp. FD4800047
FD4800047 picture photo
Mfg. Part Number
FD4800047
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 48.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
FD4800047.pdf
Availability of FD4800047
QUANTITY
FD4800047 Order Process
Ship out your order
Specifications of FD4800047
Internal Part NumberEIS-FD4800047
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSaRonix-eCera™ FD
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency48MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)15mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.051" (1.30mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FD4800047
Related LinksFD48, FD4800047 Datasheet, Pericom Semiconductor Corp. Distributor
FD4800047 Details Description
Related parts for FD4800047
CABLE FLAT FLEX 4 COND .100" datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 30V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 59.7KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 12.4K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
RES 649K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SPC MAT 550MM X 1350MM 5M CABLE datasheet.pdf
Connector Socket 21 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf