Vishay/Vitramon VJ1808Y471JBRAT4X
VJ1808Y471JBRAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1808Y471JBRAT4X
Brief Description
CAP CER 470PF 1.5KV X7R 1808
Datasheet Download
VJ1808Y471JBRAT4X.pdf
Availability of VJ1808Y471JBRAT4X
QUANTITY
VJ1808Y471JBRAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1808Y471JBRAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1808Y471JBRAT4X
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.186" L x 0.080" W (4.72mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1808Y471JBRAT4X
Related LinksVJ1808Y4, VJ1808Y471JBRAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1808Y471JBRAT4X Details Description
Related parts for VJ1808Y471JBRAT4X
RES SMD 53.6 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 5VIN 15VOUT SIP DL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 10% 1206 datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 255 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN HDR 38POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 65.7 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf