Qualtek Electronics Corp. FDA2-17238QBHT3D-L
FDA2-17238QBHT3D-L picture photo
Mfg. Part Number
FDA2-17238QBHT3D-L
Brief Description
FAN AXIAL 172X38.5MM 230VAC TERM
Datasheet Download
FDA2-17238QBHT3D-L.pdf
Availability of FDA2-17238QBHT3D-L
QUANTITY
FDA2-17238QBHT3D-L Order Process
Ship out your order
Specifications of FDA2-17238QBHT3D-L
Internal Part NumberEIS-FDA2-17238QBHT3D-L
SeriesHPLC, FDA2-17238
Voltage - Rated230VAC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H
Width38.5mm
Air Flow240.0 CFM (6.80m³/min)
Static Pressure0.571 in H2O (142.2 Pa)
Noise59 dB(A)
Power (Watts)27W
RPM3100 RPM
Termination2 Terminals
Ingress ProtectionIP56M - Dust Protected, Water Resistant
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
ApprovalsCE, TUV, UL
Weight0.001 KG
Current Rating0.120A
Voltage Range-
Material - FrameAluminum
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDA2-17238QBHT3D-L
Related LinksFDA2-1723, FDA2-17238QBHT3D-L Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDA2-17238QBHT3D-L Details Description
Related parts for FDA2-17238QBHT3D-L
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC DO204AC datasheet.pdf
IC T1/E1/J1 64KCC ELEMENT 64LQFP datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC BCD-7SEG LTCH/DEC/DVR 16TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 60POS 1A OPENEND COVER datasheet.pdf
RES NETWORK 8 RES MULT OHM 6SIP datasheet.pdf
RES 11.7K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V CH 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
CAP FILM 0.02UF 5% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf