Vishay/Dale CMF553K2400DHEA
CMF553K2400DHEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF553K2400DHEA
Brief Description
RES 3.24K OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF553K2400DHEA.pdf
Availability of CMF553K2400DHEA
QUANTITY
CMF553K2400DHEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF553K2400DHEA
Internal Part NumberEIS-CMF553K2400DHEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.24k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF553K2400DHEA
Related LinksCMF553K, CMF553K2400DHEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF553K2400DHEA Details Description
Related parts for CMF553K2400DHEA
RES MO 1/2W 200 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 25V 20% 2824 datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
GASKET BECU 7.11X406.4MM datasheet.pdf
RES SMD 261K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
TUBE FEEDER datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 100A datasheet.pdf