Vishay/Dale RLR07C5620FSBSL
RLR07C5620FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C5620FSBSL
Brief Description
RES 562 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C5620FSBSL.pdf
Availability of RLR07C5620FSBSL
QUANTITY
RLR07C5620FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C5620FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C5620FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)562
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C5620FSBSL
Related LinksRLR07C5, RLR07C5620FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C5620FSBSL Details Description
Related parts for RLR07C5620FSBSL
IC ADC 12BIT SERIAL LP 16SOIC datasheet.pdf
BOARD TARGET EMULATION ST7-DVP datasheet.pdf
MIC COND ANALOG OMNI -42DB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
THERMISTOR NTC CLIP 9983 OHM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
OSC VCTCXO 50.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 4000PF 20KV SCREW datasheet.pdf