Qualtek Electronics Corp. FDA2-17238QBHT3D
FDA2-17238QBHT3D picture photo
Mfg. Part Number
FDA2-17238QBHT3D
Brief Description
FAN AXIAL 172X38.5MM 230VAC TERM
Datasheet Download
FDA2-17238QBHT3D.pdf
Availability of FDA2-17238QBHT3D
QUANTITY
FDA2-17238QBHT3D Order Process
Ship out your order
Specifications of FDA2-17238QBHT3D
Internal Part NumberEIS-FDA2-17238QBHT3D
SeriesHPLC, FDA2-17238
Voltage - Rated230VAC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H
Width38.5mm
Air Flow240.0 CFM (6.80m³/min)
Static Pressure0.571 in H2O (142.2 Pa)
Noise59 dB(A)
Power (Watts)27W
RPM3100 RPM
Termination2 Terminals
Ingress ProtectionIP56M - Dust Protected, Water Resistant
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
ApprovalsCE, TUV, UL
Weight0.001 KG
Current Rating0.120A
Voltage Range-
Material - FrameAluminum
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDA2-17238QBHT3D
Related LinksFDA2-172, FDA2-17238QBHT3D Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDA2-17238QBHT3D Details Description
Related parts for FDA2-17238QBHT3D
AC/DC CONVERTER 24V 5V 110W datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
RES 91.0 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
D-SHAPE datasheet.pdf
MINI SOIC-8 TO DIP-8 SMT ADAPTER datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X10MM LCKD RTR 05VDC datasheet.pdf