Qualtek Electronics Corp. FDA2-17238QBHT4F
FDA2-17238QBHT4F picture photo
Mfg. Part Number
FDA2-17238QBHT4F
Brief Description
FAN AXIAL 172X38.5MM 230VAC TERM
Datasheet Download
FDA2-17238QBHT4F.pdf
Availability of FDA2-17238QBHT4F
QUANTITY
FDA2-17238QBHT4F Order Process
Ship out your order
Specifications of FDA2-17238QBHT4F
Internal Part NumberEIS-FDA2-17238QBHT4F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHPLC Qualtek Fans
Standard Package1
SeriesHPLC, FDA2-17238
Voltage - Rated230VAC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H
Width38.5mm
Air Flow240.0 CFM (6.80m³/min)
Static Pressure0.571 in H2O (142.2 Pa)
Noise59 dB(A)
Power (Watts)27W
RPM3100 RPM
Termination2 Terminals
Ingress Protection-
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
ApprovalsCE, TUV, UL
Weight0.001 KG
Current Rating0.120A
Voltage Range-
Material - FrameAluminum
Material - BladeSteel
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDA2-17238QBHT4F
Related LinksFDA2-172, FDA2-17238QBHT4F Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDA2-17238QBHT4F Details Description
Related parts for FDA2-17238QBHT4F
SENSOR GAS FOR CO/NO2 EXHAUST datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES 976 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM/VM 16DIP datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 15NS 48CABGA datasheet.pdf
BOARD EVAL LED DRIVER LT3518 datasheet.pdf
THYRISTOR STUD 70A 500V TO-83 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A 8DFN datasheet.pdf