Qualtek Electronics Corp. FDA2-17255NBHT3D
FDA2-17255NBHT3D picture photo
Mfg. Part Number
FDA2-17255NBHT3D
Brief Description
FAN AXIAL 172X55MM 115VAC TERM
Datasheet Download
FDA2-17255NBHT3D.pdf
Availability of FDA2-17255NBHT3D
QUANTITY
FDA2-17255NBHT3D Order Process
Ship out your order
Specifications of FDA2-17255NBHT3D
Internal Part NumberEIS-FDA2-17255NBHT3D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Fans, Thermal Management
FamilyAC Fans
SeriesHPLC, FDA2-17255
Voltage - Rated115VAC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H
Width55mm
Air Flow240.0 CFM (6.80m³/min)
Static Pressure0.531 in H2O (132.3 Pa)
Features-
Noise61 dB(A)
Power (Watts)25.0W
RPM3100 RPM
Termination2 Terminals
Ingress ProtectionIP56M - Dust Protected, Water Resistant
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
ApprovalsCE, TUV, UL
Weight0.001 KG
Current Rating0.210A
Voltage Range-
Material - FrameAluminum
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDA2-17255NBHT3D
Related LinksFDA2-172, FDA2-17255NBHT3D Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDA2-17255NBHT3D Details Description
Related parts for FDA2-17255NBHT3D
FIXED IND 1.2NH 500MA 60 MOHM datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 12V datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 681 OHM 1% 10W datasheet.pdf
TERMINAL ZP 2.5/2AN/QV/14 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 75POS datasheet.pdf