Qualtek Electronics Corp. FDA2-17255NBHT4F
FDA2-17255NBHT4F picture photo
Mfg. Part Number
FDA2-17255NBHT4F
Brief Description
FAN AXIAL 172X55MM 115VAC TERM
Datasheet Download
FDA2-17255NBHT4F.pdf
Availability of FDA2-17255NBHT4F
QUANTITY
FDA2-17255NBHT4F Order Process
Ship out your order
Specifications of FDA2-17255NBHT4F
Internal Part NumberEIS-FDA2-17255NBHT4F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHPLC Qualtek Fans
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyAC Fans
SeriesHPLC, FDA2-17255
Voltage - Rated115VAC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H
Width55mm
Air Flow240.0 CFM (6.80m³/min)
Static Pressure0.531 in H2O (132.3 Pa)
Features-
Noise61 dB(A)
Power (Watts)25.0W
RPM3100 RPM
Termination2 Terminals
Ingress Protection-
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
ApprovalsCE, TUV, UL
Weight0.001 KG
Current Rating0.210A
Voltage Range-
Material - FrameAluminum
Material - BladeSteel
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDA2-17255NBHT4F
Related LinksFDA2-172, FDA2-17255NBHT4F Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDA2-17255NBHT4F Details Description
Related parts for FDA2-17255NBHT4F
SWITCH BASIC SPDT 3A PCB 125V datasheet.pdf
RES SMD 0.02 OHM 1% 3W 4527 datasheet.pdf
IC RESET CMOS 3.5V 50MS 5SSOP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A TO220-5 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 56POS 2MM SMD datasheet.pdf
IC MEDIA CTRLR USB 2.0 36-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 54V 600W datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 27PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVPECL LOW 20PPM datasheet.pdf