Qualtek Electronics Corp. FDA2-17255NBHW3D
FDA2-17255NBHW3D picture photo
Mfg. Part Number
FDA2-17255NBHW3D
Manufacturer
Product Category
AC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 172X55MM 115VAC WIRE
Datasheet Download
FDA2-17255NBHW3D.pdf
Availability of FDA2-17255NBHW3D
QUANTITY
FDA2-17255NBHW3D Order Process
Ship out your order
Specifications of FDA2-17255NBHW3D
Internal Part NumberEIS-FDA2-17255NBHW3D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Fans, Thermal Management
FamilyAC Fans
SeriesHPLC, FDA2-17255
Voltage - Rated115VAC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H
Width55mm
Air Flow240.0 CFM (6.80m³/min)
Static Pressure0.531 in H2O (132.3 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise61 dB(A)
Power (Watts)25.0W
RPM3100 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress ProtectionIP56M - Dust Protected, Water Resistant
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
ApprovalsCE, TUV, UL
Weight0.001 KG
Current Rating0.210A
Voltage Range-
Material - FrameAluminum
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDA2-17255NBHW3D
Related LinksFDA2-172, FDA2-17255NBHW3D Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDA2-17255NBHW3D Details Description
Related parts for FDA2-17255NBHW3D
CAP CER 10UF 16V X5R 1210 datasheet.pdf
IC POT QUAD 200K 256POS 24-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 SQ WW datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 5A CPH6 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 23H OLIVE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 33.2 OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf