Fairchild Semiconductor FDA24N50F
FDA24N50F picture photo
Mfg. Part Number
FDA24N50F
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 24A TO-3
Datasheet Download
FDA24N50F.pdf
Availability of FDA24N50F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FDA24N50F Order Process
Ship out your order
Specifications of FDA24N50F
Internal Part NumberEIS-FDA24N50F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationHeat Sink Drawing Update 11/Feb/2014
PCN Assembly/OriginWafer Fabrication 04/Feb/2013
Assembly Site Transfer 06/Apr/2015
PCN PackagingTape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesUniFET™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C24A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs200 mOhm @ 12A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs85nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4310pF @ 25V
Power - Max270W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-3P-3, SC-65-3
Supplier Device PackageTO-3PN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDA24N50F
Related LinksFDA2, FDA24N50F Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FDA24N50F Details Description
Related parts for FDA24N50F
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS R/A .156 TIN datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS DL PIN 2.54MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
RES 3.3M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf