Fairchild Semiconductor FDC6000NZ
FDC6000NZ picture photo
Mfg. Part Number
FDC6000NZ
Manufacturer
Product Category
FETs - Arrays
Brief Description
MOSFET 2N-CH 20V 7.3A 6SSOT
Datasheet Download
FDC6000NZ.pdf
Availability of FDC6000NZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FDC6000NZ Order Process
Ship out your order
Specifications of FDC6000NZ
Internal Part NumberEIS-FDC6000NZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMold Compound 27/March/2008
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Arrays
SeriesPowerTrench®
PackagingTape & Reel (TR)
FET Type2 N-Channel (Dual)
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)20V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C7.3A
Rds On (Max) @ Id, Vgs20 mOhm @ 6.5A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id1.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs11nC @ 4.5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds840pF @ 10V
Power - Max1.2W
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SSOT Flat-lead, SuperSOT™-6 FLMP
Supplier Device Package6-SSOT
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDC6000NZ
Related LinksFDC6, FDC6000NZ Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FDC6000NZ Details Description
Related parts for FDC6000NZ
CONN HEADER .100 DUAL STR 38POS datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC COUNTER BINARY 4BIT 20SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES 1.96M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
AC DRIVE, 575VAC 7.5HP 9A NEMA datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 600MA 130 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
HDM SPARE PART KIT datasheet.pdf
RES SMD 10.2 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf