Qualtek Electronics Corp. FDD1-17238CBHW43-L
FDD1-17238CBHW43-L picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17238CBHW43-L
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 172X38.5MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17238CBHW43-L.pdf
Availability of FDD1-17238CBHW43-L
QUANTITY
FDD1-17238CBHW43-L Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17238CBHW43-L
Internal Part NumberEIS-FDD1-17238CBHW43-L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesHPLC, FDD1-17238
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 38.5mm W
Air Flow310.0 CFM (8.77m³/min)
Static Pressure1.122 in H2O (279.5 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesAlarm Sensor
Noise64 dB(A)
Power (Watts)40W
RPM4000 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating3.33A
Voltage Range-
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
Material - FrameAluminum
Material - BladeSteel
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17238CBHW43-L
Related LinksFDD1-1723, FDD1-17238CBHW43-L Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17238CBHW43-L Details Description
Related parts for FDD1-17238CBHW43-L
BUZZ PIEZO CIRC 23MM RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 88 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 68K OHM 5% 0603 datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/4W 0.01% AXIAL datasheet.pdf