Qualtek Electronics Corp. FDD1-17238CBMW44-L
FDD1-17238CBMW44-L picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17238CBMW44-L
Brief Description
FAN AXIAL 172X38.5MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17238CBMW44-L.pdf
Availability of FDD1-17238CBMW44-L
QUANTITY
FDD1-17238CBMW44-L Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17238CBMW44-L
Internal Part NumberEIS-FDD1-17238CBMW44-L
SeriesHPLC, FDD1-17238
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 38.5mm W
Air Flow275.0 CFM (7.79m³/min)
Static Pressure0.909 in H2O (226.5 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise60 dB(A)
Power (Watts)28.1W
RPM3600 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating2.34A
Voltage Range-
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17238CBMW44-L
Related LinksFDD1-1723, FDD1-17238CBMW44-L Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17238CBMW44-L Details Description
Related parts for FDD1-17238CBMW44-L
CONN DB9 CRIMP FEM YLW CHROME datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG RED datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 680K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
BVF 7.62HP/3/180MSF3 BCF/8R datasheet.pdf
500 TB FXD 180 TMT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FERRITE CHIP 150OHM 700MA 1210 datasheet.pdf