Qualtek Electronics Corp. FDD1-17238DBJW42
FDD1-17238DBJW42 picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17238DBJW42
Brief Description
FAN AXIAL 172X38.5MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17238DBJW42.pdf
Availability of FDD1-17238DBJW42
QUANTITY
FDD1-17238DBJW42 Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17238DBJW42
Internal Part NumberEIS-FDD1-17238DBJW42
SeriesHPLC, FDD1-17238
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 38.5mm W
Air Flow340.0 CFM (9.63m³/min)
Static Pressure1.315 in H2O (327.6 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise68 dB(A)
Power (Watts)45.8W
RPM4400 RPM
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating1.91A
Voltage Range-
Life Expectancy50000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17238DBJW42
Related LinksFDD1-172, FDD1-17238DBJW42 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17238DBJW42 Details Description
Related parts for FDD1-17238DBJW42
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
SCR 8A 20MA 600V IPAK datasheet.pdf
IC REG LDO 1.3V 0.15A 5TSOP datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR LM2756TM datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAGE 1X3 QSFP W/HS 4.2MM W/LP datasheet.pdf
HEATSINK AND CLIP FOR TO-220 datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 305 TYP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO SC70-5 datasheet.pdf