Qualtek Electronics Corp. FDD1-17238DBJW43
FDD1-17238DBJW43 picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17238DBJW43
Brief Description
FAN AXIAL 172X38.5MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17238DBJW43.pdf
Availability of FDD1-17238DBJW43
QUANTITY
FDD1-17238DBJW43 Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17238DBJW43
Internal Part NumberEIS-FDD1-17238DBJW43
SeriesHPLC, FDD1-17238
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 38.5mm W
Air Flow340.0 CFM (9.63m³/min)
Static Pressure1.315 in H2O (327.6 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesAlarm Sensor
Noise68 dB(A)
Power (Watts)45.8W
RPM4400 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating1.91A
Voltage Range-
Life Expectancy50000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17238DBJW43
Related LinksFDD1-172, FDD1-17238DBJW43 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17238DBJW43 Details Description
Related parts for FDD1-17238DBJW43
CAP CER 220PF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO263 datasheet.pdf
RES SMD 45.3KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC CONTROL BALLAST 16SOIC datasheet.pdf
ADHESIVE MARKER CARD 1-10 datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 8.66 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC COMP SGL 1.8V R-R INPT SC70-5 datasheet.pdf