Qualtek Electronics Corp. FDD1-17238DBMW43-L
FDD1-17238DBMW43-L picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17238DBMW43-L
Brief Description
FAN AXIAL 172X38.5MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17238DBMW43-L.pdf
Availability of FDD1-17238DBMW43-L
QUANTITY
FDD1-17238DBMW43-L Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17238DBMW43-L
Internal Part NumberEIS-FDD1-17238DBMW43-L
SeriesHPLC, FDD1-17238
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 38.5mm W
Air Flow275.0 CFM (7.79m³/min)
Static Pressure0.909 in H2O (226.5 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesAlarm Sensor
Noise60 dB(A)
Power (Watts)25.9W
RPM3600 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating1.08A
Voltage Range-
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17238DBMW43-L
Related LinksFDD1-1723, FDD1-17238DBMW43-L Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17238DBMW43-L Details Description
Related parts for FDD1-17238DBMW43-L
OSC XO 156.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
TERM PIN NON INS 16-14 AWG datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
IC PREDRIVER HEX LOSIDE 32-LQFP datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 1208 SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 12MSOP datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf