Qualtek Electronics Corp. FDD1-17238DBMW4B
FDD1-17238DBMW4B picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17238DBMW4B
Brief Description
FAN AXIAL 172X38.5MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17238DBMW4B.pdf
Availability of FDD1-17238DBMW4B
QUANTITY
FDD1-17238DBMW4B Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17238DBMW4B
Internal Part NumberEIS-FDD1-17238DBMW4B
SeriesHPLC, FDD1-17238
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 38.5mm W
Air Flow275.0 CFM (7.79m³/min)
Static Pressure0.909 in H2O (226.5 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesPWM Control; Speed Sensor (Tach)
Noise60 dB(A)
Power (Watts)25.9W
RPM3600 RPM
Termination4 Wire Leads
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating1.08A
Voltage Range-
Life Expectancy50000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17238DBMW4B
Related LinksFDD1-172, FDD1-17238DBMW4B Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17238DBMW4B Details Description
Related parts for FDD1-17238DBMW4B
RES SMD 9.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V C0G 1206 datasheet.pdf
RES 16.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 288VWM 469.9VC P600 datasheet.pdf
Connector Socket 33 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP CER 150PF 2KV X7R 1808 datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf