Qualtek Electronics Corp. FDD1-17238EBAW4C-L
FDD1-17238EBAW4C-L picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17238EBAW4C-L
Brief Description
FAN AXIAL 172X38.5MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17238EBAW4C-L.pdf
Availability of FDD1-17238EBAW4C-L
QUANTITY
FDD1-17238EBAW4C-L Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17238EBAW4C-L
Internal Part NumberEIS-FDD1-17238EBAW4C-L
SeriesHPLC, FDD1-17238
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 38.5mm W
Air Flow210.0 CFM (5.95m³/min)
Static Pressure0.571 in H2O (142.2 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesAlarm, Speed Sensor (Tach)
Noise52 dB(A)
Power (Watts)13.4W
RPM2800 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating0.280A
Voltage Range-
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17238EBAW4C-L
Related LinksFDD1-1723, FDD1-17238EBAW4C-L Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17238EBAW4C-L Details Description
Related parts for FDD1-17238EBAW4C-L
IC REG BUCK 12V 0.5A 8-SOIC datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 2K 20SOIC datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
IC CTRLR BUCK SYNC 5BIT 16-SOIC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 15 OHM 1% 50W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 536K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR ADC1410S105F2 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 1.000GHZ LVDS SMD datasheet.pdf