Qualtek Electronics Corp. FDD1-17238EBHW44
FDD1-17238EBHW44 picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17238EBHW44
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 172X38.5MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17238EBHW44.pdf
Availability of FDD1-17238EBHW44
QUANTITY
FDD1-17238EBHW44 Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17238EBHW44
Internal Part NumberEIS-FDD1-17238EBHW44
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesHPLC, FDD1-17238
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 38.5mm W
Air Flow310.0 CFM (8.77m³/min)
Static Pressure1.122 in H2O (279.5 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise64 dB(A)
Power (Watts)32.6W
RPM4000 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating0.680A
Voltage Range-
Life Expectancy50000 hrs @ 25°C
Material - FrameAluminum
Material - BladeSteel
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17238EBHW44
Related LinksFDD1-172, FDD1-17238EBHW44 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17238EBHW44 Details Description
Related parts for FDD1-17238EBHW44
CONN HEADER .100 DUAL STR 70POS datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1.25A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN MOD JACK 10P10C R/A UNSHLD datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 6.32"LX3.95"W datasheet.pdf
FIREFLEX FIBERGLASS 2.25" RD 50' datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 8 PORT datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf