Qualtek Electronics Corp. FDD1-17238EBJW4B
FDD1-17238EBJW4B picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17238EBJW4B
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 172X38.5MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17238EBJW4B.pdf
Availability of FDD1-17238EBJW4B
QUANTITY
FDD1-17238EBJW4B Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17238EBJW4B
Internal Part NumberEIS-FDD1-17238EBJW4B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesHPLC, FDD1-17238
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 38.5mm W
Air Flow340.0 CFM (9.63m³/min)
Static Pressure1.315 in H2O (327.6 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesPWM Control; Speed Sensor (Tach)
Noise68 dB(A)
Power (Watts)43.2W
RPM4400 RPM
Termination4 Wire Leads
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating0.900A
Voltage Range-
Life Expectancy50000 hrs @ 25°C
Material - FrameAluminum
Material - BladeSteel
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17238EBJW4B
Related LinksFDD1-172, FDD1-17238EBJW4B Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17238EBJW4B Details Description
Related parts for FDD1-17238EBJW4B
TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC DO204AC datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 5W AXIAL datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 4.5V datasheet.pdf
CABLE CLAMPS, 1 1/4" datasheet.pdf
TAPE POLY FILM 3/4"X 72YD CLEAR datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 40A 240VAC 80VDC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 0201 X5R 0.22レF 4V datasheet.pdf