Qualtek Electronics Corp. FDD1-17238EBJW4B
FDD1-17238EBJW4B picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17238EBJW4B
Brief Description
FAN AXIAL 172X38.5MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17238EBJW4B.pdf
Availability of FDD1-17238EBJW4B
QUANTITY
FDD1-17238EBJW4B Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17238EBJW4B
Internal Part NumberEIS-FDD1-17238EBJW4B
SeriesHPLC, FDD1-17238
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 38.5mm W
Air Flow340.0 CFM (9.63m³/min)
Static Pressure1.315 in H2O (327.6 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesPWM Control; Speed Sensor (Tach)
Noise68 dB(A)
Power (Watts)43.2W
RPM4400 RPM
Termination4 Wire Leads
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating0.900A
Voltage Range-
Life Expectancy50000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17238EBJW4B
Related LinksFDD1-172, FDD1-17238EBJW4B Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17238EBJW4B Details Description
Related parts for FDD1-17238EBJW4B
IC AMP HBT SIGE 3500MHZ SOT-363 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC DUAL PCMCIA POWER SW 30-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE F/A TELE-GARD 50A 170VDC datasheet.pdf
RES 130K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 453 OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL LIQ LEVEL 120VAC CHASSIS datasheet.pdf