Qualtek Electronics Corp. FDD1-17238EBKW44-L
FDD1-17238EBKW44-L picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17238EBKW44-L
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 172X38.5MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17238EBKW44-L.pdf
Availability of FDD1-17238EBKW44-L
QUANTITY
FDD1-17238EBKW44-L Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17238EBKW44-L
Internal Part NumberEIS-FDD1-17238EBKW44-L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesHPLC, FDD1-17238
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 38.5mm W
Air Flow360.0 CFM (10.19m³/min)
Static Pressure1.543 in H2O (384.4 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise72 dB(A)
Power (Watts)54.2W
RPM4800 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating1.13A
Voltage Range-
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
Material - FrameAluminum
Material - BladeSteel
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17238EBKW44-L
Related LinksFDD1-1723, FDD1-17238EBKW44-L Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17238EBKW44-L Details Description
Related parts for FDD1-17238EBKW44-L
CER RESONATOR 2.00MHZ datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 51 OHM 8SIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.3MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A 18DFN datasheet.pdf
CBL ASSY MINI DIN FMALE R/A 3POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 11MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN HDR 1.27MM 14POS SMT datasheet.pdf