Qualtek Electronics Corp. FDD1-17238EBLW4C
FDD1-17238EBLW4C picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17238EBLW4C
Brief Description
FAN AXIAL 172X38.5MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17238EBLW4C.pdf
Availability of FDD1-17238EBLW4C
QUANTITY
FDD1-17238EBLW4C Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17238EBLW4C
Internal Part NumberEIS-FDD1-17238EBLW4C
SeriesHPLC, FDD1-17238
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 38.5mm W
Air Flow245.0 CFM (6.94m³/min)
Static Pressure0.732 in H2O (182.3 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesAlarm, Speed Sensor (Tach)
Noise56 dB(A)
Power (Watts)17.8W
RPM3200 RPM
Termination4 Wire Leads
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating0.370A
Voltage Range-
Life Expectancy50000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17238EBLW4C
Related LinksFDD1-172, FDD1-17238EBLW4C Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17238EBLW4C Details Description
Related parts for FDD1-17238EBLW4C
RES SMD 48.7K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 16X1 28DIP datasheet.pdf
ISNA PULSE TRANSFORMER SMD 0.17A datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 1.667K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 3SKT STR PCB datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
ROUND SPACER M4 NYLON 9/16" datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.3A SOT23R datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 28AWG BLUE 100' datasheet.pdf
CONN SOCKET 12POS 2.54MM datasheet.pdf