Qualtek Electronics Corp. FDD1-17238EBMW44-L
FDD1-17238EBMW44-L picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17238EBMW44-L
Brief Description
FAN AXIAL 172X38.5MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17238EBMW44-L.pdf
Availability of FDD1-17238EBMW44-L
QUANTITY
FDD1-17238EBMW44-L Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17238EBMW44-L
Internal Part NumberEIS-FDD1-17238EBMW44-L
SeriesHPLC, FDD1-17238
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 38.5mm W
Air Flow275.0 CFM (7.79m³/min)
Static Pressure0.909 in H2O (226.5 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise60 dB(A)
Power (Watts)25W
RPM3600 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating0.520A
Voltage Range-
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17238EBMW44-L
Related LinksFDD1-1723, FDD1-17238EBMW44-L Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17238EBMW44-L Details Description
Related parts for FDD1-17238EBMW44-L
IC VOLTAGE MONITOR DUAL 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 11.5K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 11.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
DSUB METAL-HOOD 09P datasheet.pdf
RES 866 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SPACER datasheet.pdf
FIXED IND 160NH 1.105A 120 MOHM datasheet.pdf
BOARD EVAL LTC2207-14 datasheet.pdf
CAP FILM 300PF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.016UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf