Qualtek Electronics Corp. FDD1-17251CBAW39-L56
FDD1-17251CBAW39-L56 picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17251CBAW39-L56
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17251CBAW39-L56.pdf
Availability of FDD1-17251CBAW39-L56
QUANTITY
FDD1-17251CBAW39-L56 Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17251CBAW39-L56
Internal Part NumberEIS-FDD1-17251CBAW39-L56
FamilyDC Fans
SeriesHPLC, FDD1-17251
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 51mm W
Air Flow220.0 CFM (6.23m³/min)
Static Pressure0.571 in H2O (142.2 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesPWM Control
Noise52 dB(A)
Power (Watts)15.7W
RPM2800 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress ProtectionIP56M - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating1.31A
Voltage Range-
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
Material - FrameAluminum
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17251CBAW39-L56
Related LinksFDD1-17251, FDD1-17251CBAW39-L56 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17251CBAW39-L56 Details Description
Related parts for FDD1-17251CBAW39-L56
RES SMD 120K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 600V 600A DIN datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
JQ RELAY 1 FORM C 48V datasheet.pdf