Qualtek Electronics Corp. FDD1-17251CBAW3C-56
FDD1-17251CBAW3C-56 picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17251CBAW3C-56
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17251CBAW3C-56.pdf
Availability of FDD1-17251CBAW3C-56
QUANTITY
FDD1-17251CBAW3C-56 Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17251CBAW3C-56
Internal Part NumberEIS-FDD1-17251CBAW3C-56
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesHPLC, FDD1-17251
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 51mm W
Air Flow220.0 CFM (6.23m³/min)
Static Pressure0.571 in H2O (142.2 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesAlarm, Speed Sensor (Tach)
Noise52 dB(A)
Power (Watts)15.7W
RPM2800 RPM
Termination4 Wire Leads
Ingress ProtectionIP56M - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating1.31A
Voltage Range-
Life Expectancy50000 hrs @ 25°C
Material - FrameAluminum
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17251CBAW3C-56
Related LinksFDD1-1725, FDD1-17251CBAW3C-56 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17251CBAW3C-56 Details Description
Related parts for FDD1-17251CBAW3C-56
DIODE ARRAY GP 100V 200MA SOT23 datasheet.pdf
RES 1.82 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CRIMP HAND TOOL datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf