Qualtek Electronics Corp. FDD1-17251CBHW39-56
FDD1-17251CBHW39-56 picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17251CBHW39-56
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17251CBHW39-56.pdf
Availability of FDD1-17251CBHW39-56
QUANTITY
FDD1-17251CBHW39-56 Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17251CBHW39-56
Internal Part NumberEIS-FDD1-17251CBHW39-56
SeriesHPLC, FDD1-17251
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 51mm W
Air Flow325.0 CFM (9.20m³/min)
Static Pressure1.134 in H2O (282.5 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesPWM Control
Noise64 dB(A)
Power (Watts)44.8W
RPM4000 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress ProtectionIP56M - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating3.73A
Voltage Range-
Life Expectancy50000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17251CBHW39-56
Related LinksFDD1-1725, FDD1-17251CBHW39-56 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17251CBHW39-56 Details Description
Related parts for FDD1-17251CBHW39-56
CAP CER 3.3PF 50V U2J AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN DSUB PLUG 37POS HSG datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 5% 1.5W 2512 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
IC SFP PON ONU CTRLR 24TQFN datasheet.pdf
FILTER MAINS IEC 6A SNAP-IN datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.3A 70 MOHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS BOX MNT SKT datasheet.pdf